ADRIAN'S ALBUM AVAILABLE ON ITUNES

Adrian's album Different World out now on iTunes.

bell.jpg

UPDATE 20/11/2013

Adrian's album Different World out now on iTunes:

https://itunes.apple.com/cz/album/realize/id740495739?i=740495819

 ----- 

Adrian T. Bell from Newcastle upon Tyne is a singer with a distinctive and rare bass-baritone launching his first solo album Different World. 


All the three albums of The Prostitutes (Get me out of Here, Hometown Zombies and Deaf to the Call the last of which produced by Youth), the indie band he is involved with, were highly acclaimed by both the critics and the fans and won a number of awards and nominations in the Czech Republic  where Adrian lives with his family.


In his own project, Adrian teamed up with the rising star of the British music industry Michael Rendall (previously working with Killing Joke, Paul McCartney,  the Gyuto Monks of Tibet, to name a few), to produce a generously arranged collection of songs,  with strong stories about maturing, loving, falling and rising, experiencing private revolutions and leaving a trace behind.

The title of the album – Different World – refers to the times when a man would express a strong opinion about a subject he knew nothing about as a point of honour, when your Dad would give you a clip and Mum would send you outside till dinner time. And when song writing was admittedly done with a full heart rather than as a marketing business model. The video for Realize was directed by his 14 year old daughter Sophie.

---

Adrian T. Bell z britského Newcastle, zpěvák s charakteristickým a výjimečným basbarytonem, vydává své první sólové album pod názvem Different World. 

Všechna tři studiová alba české indie skupiny The Prostitutes (Get me out of Here, Hometown Zombies a Deaf to the Call, z nichž posledně jmenovaná byla produkována britským producentem Youthem), ve které Adrian zpívá, si v České republice, vysloužily ocenění kritiků i fanoušků i ceny a nominace.

Ve svém sólovém projektu se Adrian spojil s vycházející hvězdou britského hudebního průmyslu Michaelem Rendallem (v minulosti při nahrávkách spolupracoval např. s kapelou Killing Joke, Paulem McCartneym, s tibetskými mnichy řádu Gyuto a mnoha dalšími) a společně vytvořili velkoryse pojatý soubor skladeb se silnými příběhy o dozrávání, milování, pádech a vstávání, o soukromých revolucích a zanechání vlastního otisku na zemi.  

Název alba Different World odkazuje k relativně nedávným dobám, kdy bylo běžné, že vám otec dal jednu za ucho a matka vás poslala ven si hrát, než uvaří večeři. A kdy se písničky skládaly srdcem a s plným nasazením, spíš než v rámci marketingové strategie. Singl Realize, k němuž video natočila Adrianova čtrnáctiletá dcera Sophie.

Adrian T. Bell byl navigačním důstojníkem v britské Royal Fleet Auxilliary, později vystudoval krajinnou architekturu. Se svou rodinou žije v Praze.